zapisz się do newsletera

Biofeedback dla sportowców.

Kamil Stoch, Robert Lewandowski- to tylko przykład ludzi sukcesu, którzy włączyli w swoje treningi biofeedback. Efekty możemy podziwiać na skoczni i na stadionie.

Stań na wysokości zadania jeszcze sprawniej i profesjonalnej. Wydobądź uśpione możliwości.

 

Czym jest biofeedback?

EEG Biofeedback (biologiczne sprzężenie zwrotne) jest to metoda pozwalająca kontrolować procesy zachodzące w organizmie, poprzez dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu fizjologicznego.

Informacje przekazywane są w formie:

  • wizualnej - np. podczas pogłębiania koncentracji na ekranie monitora powiększa się piłka lub samolot leci wyżej, w chwilach rozproszenia piłka znika, natomiast samolot obniża lot;
  • dźwiękowej - przyjemny dźwięk przy „sukcesie”, nieprzyjemny przy „porażce”.

 

Na co działa i co powoduje?

EEG Biofeedback wykorzystuje właściwość, że mózg ludzki w ramach swojej aktywności wytwarza różne zakresy fal elektromagnetycznych, charakterystycznych dla różnych rodzajów tej aktywności. Np. fale alfa w stanie relaksu w odprężenia, środkowe pasmo fal beta w stanie wytężonego wysiłku umysłowego, fale delta w stanie głębokiego, regenerującego snu. W niektórych dysfunkcjach mózgu występuje zarówno niedobór jak i nadmiar fal o pewnych częstotliwościach, co uniemożliwia pacjentowi wykonywanie pewnych czynności. Urządzenie do Biofeedbacku to wzmacniacz fal EEG (tzw. głowica) z odpowiednim oprogramowaniem. Elektrody podłączane w różnych miejscach na skórze czaszki i uszach zbierają dane o występowaniu poszczególnych pasm fal, oprogramowanie zamienia te informacje w zrozumiały dla pacjenta obraz. Pacjent ma tak sterować aktywnością swojego mózgu, aby np. widziany na ekranie samochód wyścigowy przyśpieszył.

Bezpieczeństwo.

EEG Biofeedback jest to metoda całkowicie bezpieczna, bez skutków ubocznych. Motorem skuteczności terapii jest silna wola i motywacja pacjenta.

Proponujemy Państwu krótkoterminowe 10-20 spotkań- osoby zdrowe, dla usprawnienia funkcji poznawczych, dla poprawy snu, poprawy koncentracji i możliwości fizycznych organizmu.

Wybór procedury zależy w dużym stopniu od samego pacjenta, stopnia występujących zaburzeń i wytrzymałości mózgu na wysiłek związany z treningiem.

Częstotliwość dla sportowców.

Treningi EEG Biofeedback mogą odbywać się z częstotliwością:

  • jeden raz w tygodniu (ilość minimalna dla osiągnięcia efektu)
  • dwa, trzy razy w tygodniu (ilość optymalna), przy czym przy pierwszych 10 sesjach bardzo dobrze jest, gdy spotkania odbywają się 3 razy w tygodniu (nie jest to jednak niezbędne)

Zauważalne zmiany w zachowaniu pacjenta poddającego się terapii EEG Biofeedback mogą wystąpić już po kilku sesjach, choć z reguły ma to miejsce między 10 a 15 treningiem


Skutki Biofeedbacku utrzymują się do 10 lat. Zmiana pozytywnie utrwalonego w treningu wzorca fal mózgowych może ustępować w czasie w wyniku mechanizmów typowych w rozregulowaniach np. pod wpływem stresu.

Prosimy o wypełnienie pobranego formularzu zgłoszeniowego i przesłanie go na adres:

poradnia@poradniaslupsk.pl

<----------FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY---------->
(pobierz)